طراحی لوگو

//طراحی لوگو

طراحی لوگو

لوگو یا نشانه، همان تصویری که مردم از شرکت شما دارند ویژگی هایی را باید دارا باشد که در ادامه به برخی از آن ها می پردازیم. از این جهت طراحی لوگو برای شرکت شما که صاحب شرکت هستید باید مهم باشد. همین طور طراحی لوگو باید ویژگی های منحصر به فردی داشته باشد و عوامل زیادی را در خود داشته باشد به این صورت که بتواند شرکت شما را در یک نگاه، به مخاطب معرفی کند. در این مقاله سعی شده است که علاوه بر ذکر ویژگی های لوگو، چگونگی و اصول و نکات طراحی یک برند را نیز برای شما شرح دهیم.

ویژگی های یک لوگو برای برندی خاص:

در این قسمت به برخی از مهم ترین ویژگی های لوگو می پردازیم که بایستی در طراحی لوگو در نظر بگیریم. خوب بودن یک لوگو را باید در دارا بودن این ویژگی ها دانست و براساس این خصوصیات آن ها را ارزیابی کرد.

 • مهم ترین ویژگی و خصوصیت لوگو این است که لوگو تصویری است که مردم از شرکت شما دارند،
 • لوگو ی شرکت شما منحصر بفرد و تنها برای شرکت شماست،
 • هر لوگو در طولانی مدت از آن استفاده می شود و تاریخ مصرف آن طولانی است،
 • یک لوگو باید در یک نگاه حرفه ای را تداعی کند. به این صورت که هر لوگو مختص یک شرکت است و حرفه ی همان شرکت خاص را یادآوری می کند،
 • یک لوگو بایستی علاوه بر داشتن جذابیت های بصری، دارای جذابیت های تفکری نیز باشد،
 • هر لوگو نشانگر نقطه شروع و پایان یک شرکت است و در کل یک شرکت را به نمایش می گذارد.
 • هر لوگو دارای دو بعد مهم و اساسی است: عملکرد هنری طراحی لوگو و کارکرد فنی و انتقال پیام

عملکرد هنری طراحی لوگو: به این مفهوم است که هر چه یک لوگو عملکرد هنری خود را به خوبی اجرا کند، در نهایت کسب لذت و جلب توجه مخاطب را نیز در پی خواهد داشت.

کارکرد فنی و انتقال پیام: پیام لوگو و آن برند خاص را به مخاطبان به زیبایی و راحتی و با همان دید هنری، منتقل کند. بنا بر این در این خصوص باید گفت که باید به پیام لوگو، با دقت و توجه خاصی حتی قبل از طراحی آن اندیشیده شود تا بتوانید از فرصت پیش آمده نهایت سود را به دست آورید.

 • هر لوگو باید باعث تغییر مسیر نگاه مخاطب شود و آن ها را به خود جذب نماید. ( در این حالت می توان حتی همان مشتریان خاص خود را به نوعی جذب کند.)
 • لوگو تصویری است که می توان انتقال دهنده ی مفاهیم مورد نظر یک برند و شرکت باشد.

طراحی لوگوی یک برند:

به دلایل زیادی که برخی از آن ها در قسمت قبلی اشاره کردیم، لازم است نسبت به طراحی و ایجاد لوگوی خاص یک برند دقت و توجه و زمان زیادی صرف کرد که برای همه ی این ها ملزم به هزینه کردن هستید. به عبارت دیگر طراحی لوگو نیز یکی از کارهای پر هزینه و گرانی محسوب می شود که بهتر است برای داشتن یک لوگو و نمایشگر برند آن را متحمل شد و نتیجه ی عالی داشت.

در طراحی گرافیک، طراحی لوگو مفهوم متفاوتی دارد. به این صورت که لوگو در عین حال که باید ویژگی های بالا را داشته باشد، بایستی علاوه بر آن، الهام بخش نیز باشد. به صورتی که لوگویی که در آخر طراحی می شود، یکی از جنبه های برند است. می توان در کلامی دیگر گفت که قرار است لوگو کارکرد های متفاوت و زیادی داشته باشد.

چرا باید برای طراحی لوگو متحمل هزینه های زیادی شد ؟

به عنوان مثال باید گفت که گاهی اوقات ممکن است صاحبان کسب و کار و یا یک برند که به تازگی شروع به کار کرده اند، در ابتدا به دلیل مدیریت سرمایه خودشان برای ادامه ی فعالیت، هزینه ی زیادی در خصوص طراحی و ایجاد لوگو صرف نمی کنند. اما اگر در طول زمان، کسب و کار آنها رونق پیدا کند می بینند که لوگو چیزی فراتر از یک تصویر بصری ساده است و کارکرد های مهم و اساسی زیادی را ایفا می کند. به همین خاطر در این حالت است که می گوییم طراحی لوگو هزینه نیست بلکه جزئی از یک کسب و کار است و می توان گف برند فراتر از سرمایه گذاری است و در طولانی مدت گواهی برند و شرکت شماست.

طراحی لوگو و مراحل اساسی قبل از طراحی آن:

 • مفهوم اولیه: همان طور که گفته شد، باید قبل از طراحی یک لوگو نسبت به پیام آن و مفهومی که قرار است آن را به راحتی به مخاطبان خود منتقل کند اندیشید و نسبت به آن توجه ی زیادی داشته باشید. به این صورت که بر روی مفهوم کلی کار و لوگویی که قرار است طراحی شود بحث و تبادل اطلاعات شود.
 • پژوهش در خصوص حرفه برند: در این مرحله باید دقت داشته باشید که حتما هدف و روند کار شرکت، صنعت و یا حیطه ای که آن برند دنبال می کند را مشخص کرد. به عبارت دیگر باید طراح به تمامی روند کاری و هدف و کار مشخص برند و شرکت احاطه داشته باشد حتی جزئی ترین نکات را نیز باید بداند تا بتواند در طراحی برند شرکت شما موفق باشد.
 • بررسی نمونه ها و لوگو های مشابه: طراح در این مرحله باید به دنبال نمونه های موفق و مرجع در زمینه تخصصی برند و شرکت شما باشد. به این صورت که رقبای شما و برند های آن ها در تاثیر گذاری لوگو طراحی شده ی شما بسیار موثر و حایز اهمیت است.
 • طراحی و اجرا: در این مرحله نیز طراح با توجه به مراحل قبل و همین طور دانش طراحی لوگو خود طراح، لوگو را شکل داده و اجرا می کند.
 • بازتاب: بعد از طراحی اولیه لوگو توسط طراح، با توجه به باز خوردهایی که از دیگران می گیرد، می تواند لوگو را اصلاح نماید و آن را کامل کند. به نوعی که تمامی ویژگی های گفته شده را در لوگو جای دهد.
 • ارائه نهایی: در این مرحله ی نهایی، طراح بایستی لوگو یا لوگوهای طراحی شده را به شما تحویل دهد. در این حالت می توانید با بررسی لوگوی طراحی شده، در صورت داشتن ایرادات و کمبود هایی، آن ها را عنوان کنید.
توسط | 2019-10-23T11:37:05+00:00 اکتبر 23rd, 2019|Uncategorized|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید