نحوه انتخاب رنگ مناسب برای طراحی لوگو

//نحوه انتخاب رنگ مناسب برای طراحی لوگو

نحوه انتخاب رنگ مناسب برای طراحی لوگو

به غیر از انتخاب نام تجاری، یکی از مهم‌ترین مواردی که باید در طراحی لوگو در نظر گرفت، انتخاب رنگ‌های مناسب برای طراحی لوگو است. مشتری شما می‌تواند به‌صورت ناخودآگاه توسط رنگ انتخابی شما تحت تأثیر قرار بگیرد. ذهن انسان به عناصر بصری واکنش نشان می‌دهد و انتخاب رنگ یکی از عوامل تعیین‌کننده‌ای است که طراحان گرافیک، با آشنایی با روانشناسی رنگ، به‌منظور تحقق بخشیدن به اهداف بصری برند ، باید آن را در نظر بگیرند. در ادامه به شما توضیح خواهیم داد که هر رنگ چه معنایی می‌دهد و در طراحی لوگوی خود باید کدام رنگ را انتخاب کنید تا روی مخاطبان تأثیر بیشتری داشته باشید.

هر رنگ به چه معناست؟                             

قبل از اینکه شما برای لوگوی خود رنگی انتخاب کنید باید بدانید که هر رنگ به چه معناست :

رنگ زرد

رنگ زرد نشان دهنده خوش بینی، صمیمیت، گرمی و راحتی است. رنگ زرد رنگ پر طراوت است که می توان از آن در بیلبوردها و خیابان های شلوغ استفاده کرد. شرکت هایی که از رنگ زرد در طراحی لوگوی خود استفاده می کنند معمولاً می خواهند توجه مخاطبان را به خود جلب کنند و قصد دارند حس راحتی و صمیمیت را به مخاطبان خود انتقال دهند. رستوران های بزرگ معمولاً لوگوی خود را با رنگ زرد ایجاد می کنند تا احساس گرما و صمیمیت را به مشتریان خود منتقل کنند.

رنگ نارنجی

نارنجی نشان دهنده اعتماد به نفس و یک رنگ عالی برای جلب توجه مخاطبان است. شما می توانید برای ایجاد حس فوریت از رنگ نارنجی استفاده کنید و اطلاعات تماس خود را به این رنگ دربیاورید. نمایش های تلویزیونی از رنگ نارنجی برای جلب توجه کودکان و نوجوانان استفاده می کنند. رنگ نارنجی یکی از رنگ های تبلیغاتی مورد علاقه شرکت های Fanta و Crush است.

رنگ قرمز

رنگ قرمز حس فوریت، اشتیاق و هیجان را به مخاطب انتقال می‌دهد. قرمز به صورت بصری تحریک کننده است و ضربان قلب را افزایش می‌دهد و این رنگی ست که توسط بسیاری از شرکت های خرده فروش بزرگ مانند K-Mart و Target استفاده می شود. کوکاکولا نیز برای ایجاد حس هیجان از رنگ قرمز در برچسب خود استفاده می کند.

رنگ بنفش         

بنفش حس اعتماد و برتری را منتقل می کند و عظمت، پیروزی، تخیل و زیبایی را در ذهن مخاطب ایجاد می کند و به همین دلیل است که در محصولات آرایشی و زیبایی از رنگ بنفش استفاده می شود.

رنگ آبی

آبی نشان دهنده قدرت و آرامش است. رنگ آبی رنگی ست که بسیاری از ارائه دهندگان محصولات بهداشتی در لوگوی خود استفاده می کنند تا جذابیت، قدرت، آرامش و اعتماد به نفس را ایجاد کنند. رنگ آبی نشان دهنده قابل اطمینان و حرفه ای بودن است.

رنگ سبز

رنگ سبز نشان دهنده پیشرفت و پول است. شما می توانید رنگ سبز را در لوگوی بسیاری از برندهایی که با پول در ارتباط هستند، ببینید. به عنوان مثال شما در لوگوی شرکت تراکتورسازی John Deere و شرکت خرده فروش مواد غذایی Woolworths رنگ سبز را مشاهده می کنید.

رنگ سیاه و سفید

رنگ سیاه و سفید نشان دهنده ظرافت، پیچیدگی و با کلاس بودن است. از رنگ سیاه و سفید در طراحی لوگوهایی که می خواهید قدرت را نشان دهید، استفاده کنید. نایک، پوما و مرسدس بنز از برندهایی هستند که از رنگ سیاه و سفید در لوگویشان استفاده می کنند. اگر می خواهید حس پیچیدگی و مرموز بودن را به مخاطبان خود انتقال دهید رنگ سیاه یک انتخاب عالی است. در عین حال رنگ سفید یک انتخاب خوب برای نشان دادن سادگی ست.

همانطور که می بینید معنای هر رنگ منحصر به خودش است و به خوبی می تواند کسب و کار شما را در معرض دید جهان قرار دهد. ترکیب این رنگ ها هنگام طراحی لوگو می تواند تأثیر بسیار زیادی بر مخاطبان داشته باشد.

در طراحی لوگو یاید از چند رنگ استفاده کنیم؟

تعداد رنگ هایی که می توانید در طراحی لوگوی خود استفاده کنید، به شما بستگی دارد. اما تعداد رنگ های به کار رفته، در مفهومی که برند می خواهد به مخاطبان انتقال دهد، موثر است. با این حال چند مورد وجود دارد که هنگام انتخاب رنگ باید در نظر بگیرید:

از رنگ های زیادی استفاده نکنید یعنی لوگوی خود را به رنگین کمان تبدیل نکنید. معمولاً در بسیاری از برندها از 2 تا 3 رنگ استفاده می شود. دو رنگ اصلی انتخاب کنید و با استفاده از رنگ سفید، سایه ایجاد کنید.  این کار به شما کمک می کند تا لوگوی شما به طرحی تبدیل شود که اشخاص دوست دارند به آن نگاه کنند. اگر به طراحی لوگوهای امروزی نگاه کرده باشید متوجه خواهید شد که اکثر آن ها تنها از یک رنگ برای تعریف برند خود استفاده می کنند. دقت کنید که رنگ های مورد استفاده باید با هم سازگار باشند.

هنگام انتخاب رنگ لوگو به چه مواردی توجه کنیم؟

به غیر از تعداد رنگ ها، عوامل دیگری وجود دارند که می توانند بر میزان تأثیرگذاری لوگوی شما روی مخاطب تأثیر داشته باشند. هنگام انتخاب رنگ ها به موارد زیر توجه داشته باشید:

  • از رنگ های متضاد برای ایجاد تاثیر بصری بیشتر استفاده کنید.
  • رنگ های نامتعادل می تواند واکنش های عجیب و غریبی در مصرف کنندگان ایجاد کند و این باعث می شود که آن ها نخواهند از شما خرید کنند.
  • از ترکیب رنگی که می تواند محصول یا خدمات شما را بهتر نشان دهد، استفاده کنید.
  • سعی کنید نهایتا از 2 یا 3 رنگ استفاده کنید. چرا ‌که مشتریان بهتر می توانند روی لوگوی شما تمرکز کنند.
  • لوگوی خود را با لوگوی رقبایتان مقایسه کنید. صرف نظر از رنگ های مورد نظر آن ها، بررسی کنید که با انتخاب کدام رنگ، لوگوی شما متمایز و بهتر می شود.
  • سعی کنید در مورد اینکه مردم در حال حاضر چه رنگی را بیشتر دوست دارند تحقیق کنید.
  • به یاد داشته باشید که لوگو فقط برای نمایش نیست بلکه برای جذب مشتری نیز می باشد.
  • بسته به فرهنگ محلی رنگ ها را انتخاب کنید.
  • از نظرسنجی ها استفاده کنید.

نتیجه گیری

طراحی لوگو بخشی جدایی ناپذیر از ایجاد هویت برند شماست. لوگو به شما کمک می کند تا نام برند خود را تعریف کنید. لوگویی که در آن رنگ ها به درستی انتخاب شده اند می تواند مشتریان بیشتری را جذب کند. مطمئن شوید که لوگوی شما بهتر از رقبای تجاری‌تان است.

با انتخاب رنگ مناسب می توانید برند قدرتمندی ایجاد کنید که باعث جذابیت و نتایج بهتری برای کسب و کار می شود.

منبع : https://inkbotdesign.com/colours-logo-design

توسط | 2018-11-28T14:37:13+00:00 نوامبر 28th, 2018|Uncategorized|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید