کاتالوگ و طراحی کاتالوگ

//کاتالوگ و طراحی کاتالوگ

کاتالوگ و طراحی کاتالوگ

تمامی شرکت­ها و موسسات برای اینکه بتوانند اطلاعات جامعی را درخصوص محصولات و خدمات خود ارائه دهند اقدام به تهیه کاتالوگ می­کنند. درواقع کاتالوگ­ها مجموعه­ای از اطلاعات مختص به محصول و خدماتی رابه صورت جزئی ارائه می­دهند که فروشنده و ارائه دهنده خدمات درخصوص آن­ها صحبت کرده است. دراصل می­توان گفت مخاطبان اصلی کاتالوگ­ها اشخاصی هستند که به­عنوان واسطه بین تولید کننده و مصرف کننده شناخته می­شوند.

این واسطه­ها افرادی هستند که محصولات را به­صورت عمده خریداری می­کنند و یا به­عنوان فروشنده و مغازه­دار معرفی می­شوند و نقش واسطه را بین شرکت­های ارائه دهنده محصولات و خدمات و دریافت کنندگان دارند. این اشخاص با استفاده از کاتالوگ می­توانند محصول موردنظر را بهتر شناخته و در زمینه ارائه محصولات نیز عملکرد بهتری داشته باشند. به­عنوان مثال اگر فردی در زمینه تولید محصولات آرایشی و بهداشتی فعالیت داشته باشد کاتالوگ تهیه شده برای داروخانه­ها، مغازه­دارها و یا دیگر واسطه­های بخش محصول طراحی می­شود. این کاتالوگ­ها می­توانند اطلاعات موردنیاز درخصوص معرفی محصول را به­شکل کلی و یا جزئی ارائه دهند.

شرکت تولید کننده محصولات آرایشی و بهداشتی می­توانند در کاتالوگ مورد نظر از دیگر محصولات خود مانند صابون، کرم و شامپو و….. نیز نام برده باشند. البته در یک کاتالوگ می­توان اطلاعات جزئی­تری را درخصوص هرکدام از این محصولات عنوان کرد و انواع شامپو و یا کرم­های تولید شده را معرفی کرد. البته برخی از تولیدکنندگان ترجیح می­دهند درخصوص هریک از محصولات تولید شده خود کاتالوگ جداگانه­ای را تهیه کرده و اطلاعات کامل­تر و جزئی­تری درخصوص آن ارائه دهند.

یکی از مهم­ترین نکاتی که درخصوص طراحی کاتالوگ باید درنظر گرفت اطلاعاتی است که در متن آن نوشته می­شود. اطلاعات ارائه شده باید قیمت محصول، اندازه آن، تعداد محصولاتی که در کارتن وجود دارد، اندازه کارتن، قیمت کلی که برای تمام محصولات درون جعبه است را شامل شده باشد. تمام اطلاعات مندرج در کاتالوگ برای فروشندگان و واسطه­ها لازم است و مصرف کنندگان نیازی به آن­ها نخواهند داشت.

هزینه­ای که برای طراحی کاتالوگ باید پرداخت شود به­طور معمول کمی گران است و براساس تعداد سفارش شده چاپ می­گردد. معمولا کاتالوگ­ها به تعداد محدودی چاپ می­شوند و تنها مخاطب آن­ها خریداران و عرضه­کنندگان عمده­ای است که با شرکت تولید کننده همکاری دارند. کاغذی که برای طراحی کاتالوگ مورد استفاده قرار می­گیرد دارای گرمی بیشتر از 200 بوده و کمی کلفت­تر از کاغذهای معمولی هستند. در اندازه و تعداد برگ­های کاتالوگ نیاز سفارش دهنده و سلیقه او دخیل بوده و الگو و قانون خاصی برای طراحی و چاپ آن­ها وجود ندارد.

انواع کاتالوگ

در طراحی کاتالوگ باید به گونه­ای عمل شود که هویت سازمان و شرکت موردنظر را به مخاطبان نشان دهد. کاتالوگ­های یووی خورده، کاتالوگ یووی موضعی، یووی شنی، کاتالوگ با متن برجسته و کاتالوگ­های سلفون مات و یا براق از انواع کاتالوگ هستند که مشتریان باتوجه به نیاز و سلیقه خود می­توانند بهترین گزینه را سفارش دهند. از دیگر نکاتی که در طراحی کاتالوگ باید درنظر داشت جنبه آموزشی و ارائه نکات مهم است. گاهی اوقات طراحی کاتالوگ نمایشگاهی بوده و مقدار و حجم اطلاعاتی که باید در آن گنجانده شود مهم­ترین عامل برای طراحی و چاپ شناخته می­شود. باید به این مساله توجه داشت که در طراحی تعداد صفحات کاتالوگ نیز قوانین خاصی وجود ندارد. درحال حاضر کاتالوگ­ها در اشکال مختلفی طراحی می­شوند که ساده­ترین آن طراحی یک برگه یک­رو بوده و انواع گسترده­تر آن از جلد و صفحات متعددی برخوردار هستند.

گاهی اوقات در طراحی کاتالوگ از تاهای پیچیده­ای استفاده می­شود که به طرز زیبایی درون یک قالب جای می­گیرند و به­صورت واحد می­توانند اطلاعات مفصلی را درخصوص محصولات تولید شده ارائه دهند. درخصوص طراحی کاتالوگ صنعتی هدفی که برای طراحی آن وجود دارد از اهمیت بسیاری برخوردار است چراکه اطلاعات ارائه شده باید موضوع را به مخاطب برساند. گاهی اوقات کاتالوگ­ها به­صورت چند لت و یا سیمی و منگنه­ای چاپ شده و در اختیار متقاضیان قرار داده می­شود. درحال حاضر کمپانی­های بسیاری برای معرفی محصولات خود اقدام به سفارش کاتالوگ می­کنند. اطلاعاتی که در کاتالوگ­ها ذکر می­شود کامل بوده و محصولات موردنظر را به خوبی معرفی می­کنند. علاوه­بر معرفی محصولات نحوه استفاده از آن نیز در کاتالوگ ذکر شده و واسطه­ها قادر خواهند بود تا اطلاعات کامل و جامعی را در اختیار خریداران و مشتریان قرار دهند. بنابراین می­توان کاتالوگ را ابزاری برای معرفی محصولات تولید شده شرکت­های مختلف دانست.

توسط | 2019-01-29T15:11:12+00:00 ژانویه 29th, 2019|Uncategorized|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید