طراحی گرافیک 2018-11-03T15:25:32+00:00

طراحی گرافیک

طراحی گرافیک عبارت از انتقال تصویری یک مفهوم، پیام یا اطلاعات به مخاطبین خاص و یا عام است. طراحی گرافیک به صورتی که ما امروز می‌شناسیم، تا زمان انقلاب صنعتی یعنی قرن نوزدهم وجود نداشت.

توضیحاتی در مورد طراحی گرافیک و زیرمجموعه های آن

طراحی گرافیک عبارت از انتقال تصویری یک مفهوم، پیام یا اطلاعات به مخاطبین خاص و یا عام است. طراحی گرافیک به صورتی که ما امروز می‌شناسیم، تا زمان انقلاب صنعتی یعنی قرن نوزدهم وجود نداشت. در این زمان پیشرفت فنون چاپ و کاغذسازی امکان استفاده از تزئینات و تصاویر بدیع همراه با متن نوشته شده به وجود آمد و نقاشان و هنرمندان گرافیک توانستند نتایج درخشانی در کار خود حاصل کنند.

امروزه با پیشرفت چشمگیر مشاغل و محصولات نیاز به تبلیغات و طراحی گرافیک برای بهتر و بیشتر دیده شدن امری اجتناب ناپذیر است. در واقع طراحی گرافیک یک پیام تصویری است که به بهترین نحو ممکن موضوعی یا پیامی رو به مخاطب انتقال دهد. برای این منظور طراح گرافیک از ابزار فرم، نوشته، تصاویر و در نهایت چاپ استفاده می کند. در واقع امروزه بدون هنر طراحی گرافیک و تبلیغات به نظر می رسد پیشرفتی در کسب و کارمان نخواهیم داشت. رقابت های شدید در هر کسب و کاری لزوم تبلیغات بیشتر و البته خلاقانه تر را برای موفقیت بیشتر به همراه دارد و کار طراحی گرافیک همین تبلیغات و نتیجه اش موفقیت آن کسب و کار است البته به شرطی که این تبلیغ از راهی علمی، اصولی و مطابق با متد های روز و نیاز مخاطبان باشد. چه بسیار محصولاتی که با تبلیغ مناسب باعث سودآوری شرکت های تولید کننده شان شده اند و چه بسیار کالاهایی که علیرغم کیفیت بالا به علت نداشتن یک ایده تبلیغی مناسب در ذهن مخاطب جایی نداشته و در نتیجه باعث شکست تجاری شرکت تولید کننده شده اند.

شاید بتوان گفت هر کسب و کاری بدون طراحی گرافیک و تبلیغات عملا راهی برای موفقیت و رشد نخواهد داشت. امروزه تصاویر و آیتم های تبلیغاتی بزرگترین نقش را در موفقیت و شکست یک مجموعه اقتصادی بر عهده دارند. حتی مجموعه های فرهنگی هم که لزوما بر پایه اقتصاد بنا نشده اند برای بیان مفاهیم خود به دانش طراحی گرافیک نیاز مبرم دارند. و در واقع طراحی گرافیک امروزه بخش عظیمی از پیشبرد هر هدفی که در ذهن بشر شکل می گیرد را مدیریت می کند.

لوگو یا نشانه نمادیست برای معرفی یک کمپانی یا برند، یک محصول، بیان کردن یک عبارت یا القا نمودن یک مفهوم. آرم ها چیزی شبیه امضا یا نشانه ای برای وجود یا حضور شخص یا موسسه ای است که آرم متعلق به آن است، می باشد.
طراحی نشانه یکی از تخصصهای رایج و منحصر به فرد در طراحی های گرافیکی محسوب می شود و سابقه طراحی نشانه به زمانهای بسیار بسیار دور بر می گردد، آنجا که انسانهای اولیه برای انتقال مفاهیم مربوط به مثلا شکار در یک نقطه، علائمی را روی دیوار غارها ثبت می کردند و هر کجا آن علامت دیده میشد، مفهوم واحدی را به مخاطب و بیننده منتقل می نمود در واقع از همین تحولات مربوط به ثبت نشانه ها در دیواره غارها بود که حروف و به تبع آن خط اختراع گشت.
نشانه علامتی گرافیکی است که توسط سرمایه داران تجاری، موسسات و حتی اشخاص حقیقی، برای متمایز کردن خود از دیگران در دید عموم، استفاده می شود. لوگوها یا تماما گرافیکی هستند (سمبول یا آیکون) و یا از نام تجاری سازمان یا موسسه تشکیل شده اند (لوگوتایپ یا ورد مارک).
لوگو یا نشانه چهره و مشخصه یک برند یا یک شخص با فعالیت خاص است و زیبایی و ظرافت در طراحی ان باعث محبوبیت و ماندگاری آن در ذهن مخاطب خواهد شد.
نشانه ها به سه نوع تصویری (استفاده از تصویر در طراحی نشانه) نوشتاری (استفاده از نوشتار در طراحی نشانه) و تلفیقی (استفاده از نوشتار و تصویر در طراحی نشانه) دسته بندی می شوند.

به مجموعه ای از اوراق یا کاغذهایی که در امور اداری و پرسنلی یک کمپانی یا سازمان جهت فعالیت های رسمی یا غیر رسمی، استفاده می گردد، اوراق اداری می گویند. از آنجا که به دلیل زیبایی شناختی و هماهنگی هر بیشتر آن سازمان یا برند، بهتراست این اوراق به یکدیگر شبیه و متناسب با هم طراحی و چاپ گردند، بهمین دلیل به آنها اصطلاحا “ست اوراق” گفته می شود. ست اوراق اداری معمولا شامل :

  • سربرگ یا letter head جهت مکاتبه و نگارش نامه های اداری و رسمی
  • کارت ویزیت یا business card جهت معرفی شغل و ارائه راه های تماس با کمپانی یا سازمان
  • پاکت نامه یا envelope جهت ارسال مکاتبات یا رد و بدل کردن قراردادها و …
  • یادداشت ها یا note جهت یادداشت های غیر رسمی که معمولا از پرت کاغذ در چاپ اوراق بدست می آید

البته موارد دیگری نیز مانند فلش کارت ها، کارت های اعتباری، کارت های پرسنلی، فاکتور، فولدر یا پوشه و … وجود دارد که در مجموعه اوراق اداری آورده می شوند، اما به دلیل عمومی نبودن آنها زیاد به آن ها پرداخته نمیگردد. موارد یادشده ممکن است به نیاز تعداد معدودی از متقاضیان تهیه و چاپ گردد و شاید باید گفت بسته ست اوراق اداری، به نیاز مشتری بستگی دارد، اما معمولا مجموعه ست اوراق اداری شامل 4 موردی است که در بالا به آن اشاره گردید.

بیلبورد و استند از انواع تبلیغات محیطی می باشند که با توجه به به مکان و مخاطب مورد استفاده قرار میگیرند، در فضاهای شهری و نمایشگاهی برای بیان پیامی تبلیغاتی در ابعاد بزرگ که در ذهن مخاطب نقش بسته و اورا ترغیب به شناسایی ان محصول یا پیام کند معمولا از بیلبوردها استفاده میگردد. استند ها اما دارای ابعادی کوچکتر ولی به عنوان یکی از شیوه های تبلیغات محیطی قابلیت استفاده در فضاهای بیشتری را دارا می باشد. در استند ها می توان از پیامی خاص، شعاری تبلیغاتی، محصولی از یک برند و یا حتی برای برندینگ یک نشانه استفاده نمود و هزینه آنها به مراتب کمتر از بیلبوردهایی است که معمولا توسط شرکت ها و موسسات بزرگ تر برای معرفی یک محصول  یا یک شعار خاص استفاده می گردد.

در واقع استند ها و بیلبورد ها طی بازه زمانی خاص پیامی را به انبوهی از مخاطبان ارائه می دهند و می توانند انها را به به پیگیری برند یا محصول یا هر پیام دیگری تشویق کنند.