بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو

//بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو

بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو

بهینه سازی وب سایت و یا سئو به مجموعه کارهایی گفته می شود که طی آن در نتیجه ی جستجوی یک کلمه و یا عبارت مرتبط با وب سایتی، وب سایت مورد نظر در جایگاه مناسب، برای مثال در صفحه ی اول نتایج جستجوی گوگل قرار می گیرد.

بهینه سازی وب سایت یا سئو (SEO) مخفف عبارت Search Engine Optimization  است و در واقع به تمام کارهایی که گفته می شود که می تواند صفحات یک سایت برای موتورهای جستجو به صفحاتی جذاب و فریبنده تبدیل کند. اهمیت سئو یا بهینه سازی سایت زمانی خود را نشان می دهد که کاربر عبارتی که در موتورهای جستجویی مانند گوگل و یاهو سرچ می کند ، بسیاری از کاربران تنها به نتایجی که در رتبه های اول قرار دارند توجه می کنند و یا این که در نهایت به نتایجی که در صفحه ی اول نتایج موتورهای جستجو قرار می گیرد توجه می کنند و کمتر کسی برای مشاهده ی نتایج به صفحات بعدی نتایج موتورهای جستجو می رود. همین باعث می شود که اگر سایتی در صفحه ی اول نتایج موتورهای جستجو قرار نگیرد و از سئوی خوبی برخوردار نباشد، مخاطب کمتری را نیز به خود جذب کند.

موتورهای جستجو برای این که بررسی کنند که آیا سایتی به خوبی بهینه سازی و یا سئو شده است از نرم افزارهایی به نام نرم افزار خزندگی استفاده می کنند، این نرم افزارها بین صفحات وب سایت حرکت می کنند و صفحات وب سایت را پیدا می کنند و سپس آن ها را فهرست می کنند.

جالب است بدانید که همه ی موتورهای جستجو از مکانیزم یکسانی برای نرم افزارهای خزندگی خود استفاده نمی کنند و ممکن است سایتی که در یک موتور جستجو جزو سایت های اول در نتایج جستجو باشد در موتور جستجوی دیگری این گونه نباشد.

 

اهمیت سئو

برای این که بیشتر با سئو و بهینه سازی وب سایت آشنا شوید باید بدانید که به چه دلیل سئو اهمیت ویژه ای در میان طراحان وب سایت دارد و چه چیز باعث می شود که یک سایت به سئو نیاز داشته باشد. از جمله دلایلی که یک سایت به سئو نیاز دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • 91 درصد از کاربران اینترنت از موتورهای جستجو استفاده می کنند
  • اگر سایتی جزو سایت های برتر در نتایج جستجو باشد مخاطبان بیشتری به آن جذب می شوند
  • براساس اخرین تحقیقاتی که انجام شده است تنها در کشوری مانند انگلیس، روزانه 250 میلیون جستجو انجام می شود.

 

نحوه ی بهینه سازی وب سایت

همان طور که گفتیم بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اما مهم ترین عواملی که باعث می شوند که یک وب سایت از نظر موتورهای جستجویی مانند گوگل، بهینه باشد چیست. برای این که سایتی از نظر موتورهای جستجو بهینه باشد و جزو نتایج اولیه باشد باید شرایط زیر را داشته باشد:

  • بین محتوای سایت و کلمات کلیدی باید ارتباط وجود داشته باشد
  • اعتبار لینک ها یکی از عوامل دیگر است که در بهینه سازی وب سایت تاثیر به سزایی دارد اگر تعداد لینک های باکیفیت از سایر وب سایت ها به یک وب سایت بیشتر باشد، در این موارد رتبه ی وب سایت مدنظر از نظر سئو بهتر بهبود پیدا خواهد کرد.

نکته ای باید در سئو مدنظر داشت این است که هدف اصلی موتورهای جستجویی از جمله گوگل از سئو این است که سایت هایی که محتوای بهتری دارند در رتبه ی اول نتایج قرار بگیرند تا کاربر زودتر به هدف خود از جستجو برسد.

 

مراحل سئو

سئو به طور کلی از چهار مرحله تشکیل شده است و هر سایتی با گذشتن از این چهار مرحله می تواند به سایتی بهینه و سئو شده تبدیل شود. این مراحل عبارتند از:

  • سئوی پیش از سایت: به فرایند هایی همچون تحقیق و برنامه ریزی برای یک سایت، قبل از این که سایت ایجاد شود. در این مرحله مخاطبان شناسایی می شوند و کلمات کلیدی تجزیه و تحلیل می شوند.
  • سئوی داخل سایت : تمام فعالیت هایی که برای صفحات وب سایت، عنوان، محتوا ها و به طور کلی ساختار سایت انجام می شود تا سایت را بهینه سازی و سئو کند سئوی داخل سایت گفته می شود.
  • سئوی خارج از سایت: فرایندی که طی آن لینک از سایت های معتبر گرفته می شود
  • سئوی پس از سایت: پس از تمام این اقدامات نوبت به این است که از کاربران سایت فیدبک گرفته شود و میزان ترافیک سایت مورد بررسی قرار گیرد.

 

 

توسط | 2019-02-08T10:15:31+00:00 فوریه 8th, 2019|Uncategorized|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید