بازسازی و مهندسی لوگو

//بازسازی و مهندسی لوگو

بازسازی و مهندسی لوگو

شرکت ها، اصناف، مجموعه ها و حتی اشخاص به طراحان گرافیک و آژانس های تبلیغاتی سفارش طراحی لوگو (نشانه) می دهند تا برای محصول و یا خدمات  و حتی نام خودشان شناسه تصویری تعریف کنند و بدین وسیله در ذهن مخاطبانشان ثبت و در آینده ماندگار شوند. اما اکثر این گروه ها آگاهی به این موضوع ندارند که لوگو ها دارای طول عمر هستند و پس از مدتی بهتر است مجددا آنها را به دست طراحان بسپارند تا دوباره طراحی شوند. مهم نیست که تغییرات انجام شده در لوگو تا چه اندازه ظریف و ریز باشد اما در هر صورت باید در لوگوی جدید اعمال شود تا مخاطب جدید را بیشتر به خود جذب کند .حقیقت امر این است که لوگوها دارای سن هستند، به این معنی که باید ببینیم آخرین تاریخ بروز رسانی لوگوی ما چه زمانی بوده است. شرکت های بزرگ و معتبر با داشتن مشاوران طراح و تبلیغات، متوجه این موضوع شده اند که لوگو ها نیز مانند مدل مو و نوع لباس پوشیدن ما از زمان تاثیر می پذیرند و نیاز به مدرن شدن و همسانی با موقعیت زمانی هستند. بنابراین هر چند سال یکبار تغییراتی در لوگوی خود به وجود می آورند و در واقع آن را مطابق متد نوین و بروز می کنند. برای مثال شرکت اپل، گوگل، پژو و ورساچه با تغییرات بسیار جزئی در طول زمان لوگوی خود را به شیوه مدرن درآورده اند. این تغییرات به یکباره نبوده و در هر بار تغییر تنها در جزئیاتی ریز شکل گرفته است تا لوگویی که در ذهن مخاطب شکل گرفته از بین نرود علاوه بر اینکه بروز هم شده است. برای مثال شرکت گوگل به صورت میانگین هر 5 سال یکبار لوگوی خود را تغییر داده است.

امروزه لوگوهایی موفق تر هستند که انعطاف پذیری بالایی دارند و در هر فضایی با هر اندازه ای قابل درک هستند. اگر لوگویی بیش از حد پیچیده است بهتر است که در بازسازی لوگو اصل سادگی را رعایت کرده تا مخاطبین بیشتری را جذب کنید. برای این منظور در طی این تغییرات همواره با توجه به رشد دانش طراحی گرافیک لوگوها از نظر مهندسی نشانه نیز مورد بازبینی واقع می گردند و اشکالات اجرایی، انحناها، ضخامت ها، تعادل فضای مثبت و منفی و رنگ ها مورد بازنگری قرار می گیرند.

اما سوالی که در ذهن شکل می گیرد اینست که چه زمانی جهت بازسازی لوگو مناسب است؟ باید گفت اگر مجموعه ای در حال انجام تغییرات در ساختار خود است این زمان یکی از بهترین مواقع در تغییر و بازسازی نشانه است. اگر ساختمان جدیدی در حال شکل گیری است می توان همراه با جدید شدن مکان مجموعه لوگو را نیز با تغییراتی همراه کرد. در واقع تغییرات همواره نیاز به مکمل های دیگر دارد. تغییر در مدیریت کلان، تغییر مکان، تغییر محصول اصلی، تغییر شعار اصلی  و اینکه پیشرفت مهمی در مجموعه حاصل شده باشد.

فراموش نکنیم لوگوی ما نیز مانند خودمان، خانه ما، وسیله نقلیه ما، نوع لباس پوشیدن ما و … نیاز به تغییراتی در طول زمان دارد.

توسط | 2018-06-03T11:10:13+00:00 ژوئن 3rd, 2018|Uncategorized|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید